[niem. Langenbielau]
Bielawa – miasto w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim. Bielawa położona jest na Przedgórzu Sudeckim, u podnóża Gór Sowich. Rozciąga się na przestrzeni 9 km, wzdłuż potoku Bielawica (niem. Biele). Obiekt zbudowany w 1598 roku pałac z cegły znajdujący się na terenie Bielawy. Obecnie w rękach prywatnych.

Późnorenesansowy pałac Sandreckich w Bielawie zaczęli wznosić bracia Wolf i Heinrich Seidlitz von Schönefeld w 1598 roku.
W 1672 roku dwór został przekazany pani Barbarze Sandreczky z domu Gellhor Sandreczk. Budowla posiadająca charakter dworu obronnego przetrwała w swych pierwotnych kształtach do roku 1737, kiedy to pałac uległ klęsce pożaru. Odbudowany został dwa lata później, zachowując dużo elementów pierwowzoru. W 1878 roku na zlecenie hrabiego Ernesta Juliusza von Seidlitz-Sandretzky przeprowadzono prace modernizacyjne.

Ostatnim właścicielem dworu był hrabia Friedrich von Seidlitz-Sandretzky, który w 1928 roku przeprowadza się do Roztocznika. W 1930 roku dwór nabyło miasto przenosząc do budynku 2 szkoły zawodowe.
Po wybuchu II wojny światowej w budynek zaadaptowano na szpital polowy (Reservelazarett).

Piętrowa, masywna i charakterystyczna z powodu grubości murów budowla, została założona na rzucie czworoboku zbliżonego do kwadratu, z wewnętrznym dziedzińcem. W czworoboku tylko północno-wschodnie i południowo-zachodnie skrzydła są pełne, natomiast pozostałe mają charakter murów kurtynowych zamykających dziedziniec. W południowo-wschodnim narożniku wznosi się niska, okrągła baszta nakryta stożkowym hełmem. Baszta owa jest sprzężona z murami kurtynowymi. Skrzydła pałacu posiadają bardzo skromne fasady, jedynie portal wejściowy odznacza się skromną dekoracją.

Po zakończeni wojny, od 1946 w zamku swoją siedzibę miała Szkoła Przysposobienia Zawodowego; od 1956 roku Szkoła Specjalna. W 1990 na tym terenie zaczęła się działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Szkołą Podstawową nr 2, Gimnazjum nr 4 oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1. Placówka działała do 2013 roku.
4 listopada 2020 roku Pałac Sandreckich został sprzedany.
styl architektoniczny: późny renesans
budowa : 1598 r.
przebudowa : 1737-1739 / 1878 r.
dostępność obiektu: niedostępny (stan na 2023 r.)
Forma ochrony: Rejestr zabytków, Ewidencja zabytków
lokalizacja: 50°41′24,2″N 16°37′30,7″E

linki:
- https://polska-org.pl/562332,Bielawa,Dwor_obronny_Zamek_Sandreckich.html
- https://pow.dzierzoniow.pl/palac-sandreckich-w-bielawie-ma-nowego-wlasciciela.html
- https://www.tvsudecka.pl/artykul/16935,palac-sandreckich-w-bielawie-ma-nowego-wlasciciela
- https://zamki.rotmanka.com/portfolio/bielawa-poznorenesansowy-palac-sandreckich/


Dodaj komentarz