[niem. Tscheidt]
Szczyty – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie głubczyckim, w gminie Baborów.
Majątek w Szczytach od 1611 r. był w rękach rodziny von Hauenschild. Do rodziny tej należał również majątek rycerski Jastrzębie.
od XVII w. należał do rodziny von Lippa. W XIX w. przeszedł w ręce Adolfa Spiller von Hauenschild jako posag żony de domo von Lippa. W rękach tego rodu majątek zapewne pozostał do 1945, gdy został upaństwowiony. Obecnie powoli niszczeje. Wewnątrz widoczne są ślady przerwanego remontu. Pałac prawdopodobnie jest własnością prywatną jednak nie prowadzone są obecnie żadne prace remontowe lub zabezpieczające.

Klasycystyczny pałac z 2 poł. XIX w. Budynek pałacu jest murowany, wzniesiono go na planie prostokąta. Jest częściowo podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakrywa go dach dwuspadowy. Fasadę wzbogaca ułożony na osi, dwukondygnacyjny ganek zwieńczony tympanonem. Na elewacji tylnej mieści się analogiczny, uszkodzony ganek, wsparty na czterech filarach przechodzących w taras. Na osi budynku i tarasu widoczne jest duże, łukowato sklepione, witrażowe okno doświetlające klatkę schodową. Okno ma zachowany ciekawy układ szprosów. Na jednej z elewacji bocznych również usytuowano balkon wsparty na filarach. Elewacje są ozdobione boniowaniem, gzymsami i opaskami okiennymi z prostymi nadokiennikami. Układ wnętrz jest dwutraktowy, z korytarzem pomiędzy traktami i centralnie położoną sienią, z której wychodzi klatka schodowa.

Park krajobrazowy z XIX w. z dominującym liściastym drzewostanem – na szczególną uwagę zasługuje platan. Częściowo zachowane i opuszczone budynki mieszkalne- pozostałości dawnego folwarku.

Po wojnie majątek należał do Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. W 1978 pałac z całym otoczeniem przeszedł na własność PSS. W 1988 r, został przekazany Gminie Baborów by w 1989 r. majątek został sprzedany:
1989 r. – A, Koc
1993 r. – L. Długosz
styl architektoniczny: klasycystyczny
budowa : 2 połowa XIX w.
przebudowa : od 1872-1874 r.
dostępność obiektu: dostępny
Forma ochrony: Rejestr zabytków, Ewidencja zabytków nr rej.: pałac 2188/88/91 / park (nr rej.: 292/93
lokalizacja: 50°10′17″N 18°02′50″E

zobacz: KARTA EWIDENCYJNA ZABYTKU


linki:
- https://sokoliszlak.cba.pl/?page_id=6893
- http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/30581,szczyty-neoklasyczny-palac-i-park-krajobrazowy-z-konca-xix-wieku.html
- https://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/4283/Szczyty/
zdjęcia: D.Poborski
Dodaj komentarz